تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی گروه جهادی عمّار - تحلیلی بر سبک زندگی معنوی

ابزار رایگان وبلاگ

حدیث موضوعی

لک لبیک حسین (ع)

تسلیت باد بر مهدی صاحب الزمان(عج)

 منم عمّار امام خمینی (ره)

ای علمدار کربلا

کربلا اینقدر زیبایی نداشت بی تو و بی ماجرای دست تو

 منم عمّار امام خامنه ای

كارهای مجاهد كارهای جهادی است

هر كاری بكنید دیگر در حیطه جهاد وارد شده‏اید.شما مجاهد هستید،كوشش كنید این جهاد سازندگی را در خودتان ایجاد كنید

 منم عمّار امام خمینی (ره)

كجایند عمّارها

خودِ حضور یك جوان مؤمن و متدین و متشرع در یك مجموعه ی روستائی، در بین جوانان، در بین مردم، مظهر مجسّم آیه ی قرآن است

 منم عمّار امام خامنه ای

«اذا جـــاء نصرالله والفتح»

تا پای جان برای آبادانی ایران تلاش خواهیم كرد

 منم عمّار منم عمّار

ولی امر(مدظله العالی)دستور دادند

خدمت به مردم را كه از بزرگترین عبادات است،سرلوحه كار خویش قرار دهید

Sonic امام خامنه ای

یا قتیل العبرات

ما با یاد تو در راه خدا قدم می نهیم یا حسین

 منم عمّار منم عمّار

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 12 آذر 1392

تحلیلی بر سبک زندگی معنوی به قلم حجت الاسلام والمسلمین ناصر نقویان

زندگی در پس معرفت و حقیقت و معنویت آرمیده

در ابتدای این نوشتار باید به بیانات مقام معظم رهبری در خراسان شمالی و در جمع جوانان این استان اشاره کنم که فرمودند: بخش ابزاری، یا سخت افزاری تشکیل تمدن اسلامی، موضوعاتی است كه در فضای امروز، به عنوان نمودهای پیشرفت مطرح می شود از قبیل علم، اختراع، اقتصاد، سیاست، اعتبار بین المللی و نظائر آن در این زمینه البته پیشرفتهای خوبی داشته ایم اما باید توجه كرد كه این پیشرفتها، وسایل و ابزاری است برای دستیابی به بخش حقیقی و نرم افزاری تمدن اسلامی یعنی سبك و شیوه زندگی.

همچنین ایشان در تشریح مفهوم سبك و فرهنگ زندگی، به مسائلی نظیر خانواده، ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوی مصرف، تفریحات، كسب و كار و رفتارهای فردی و اجتماعی در محیطهای مختلف، اشاره كردند و افزودند: در واقع سبك زندگی به همه مسائلی بر می گردد كه متن زندگی انسان را شكل می دهند.

***

دولتمرد و درویش، شاه و گدا در گورستان آرمیدند. پس فلسفه خلقت چیست؟ اینکه  ....

اینکه از کجا آمدهام آمدنم بهر چه بود، به کجا می‏روم آخر ننمایی وطنم، جواب به این سؤال تنها در گروی ایمان به خدا محقق میشود.

در سبک زندگی مبتنی بر ایمان به خداوند شریعت که مجموعه احکام و دستورات دین است که شرط لازم دینداری است، طریقت که راه رسیدن به خداست یعنی پس از ایمان زبانی از راه دل به خدا برسیم، طریقت شرط لازم و کافی ایمان به خداست و سوم هم عقل و نه عقل منفعت طلب بلکه عقل پایان بین، عقلی که ما را به قرب الهی نزدیک کند این سه در سبک زندگی انسان مؤمن تأثیر می‏گذارند و او را آماده رسیدن به حق و حقیقت میکنند.

هیچ وقت انسان با پول و منال و مقام و همسر و فرزند و... آرامش پیدا نمیکند تنها با ایمان و یقین الهی دلها آرام می‏گیرد. در همه ادیان نزدیکی به خداوند سبک ویژه ای به زندگی می‏بخشد. معنی لغوی دین هم راه و سلوک و طریقت است. یعنی طریق زندگیای که به خدا ختم میشود. همه از خدا هستیم و به سوی خدا بازخواهیم گشت. درسبک زندگی انسان مؤمن، نگرش انسان به جهان و خلق جهان عوض می‏شود راستی، صداقت، محبت و خدمت به دیگران، رعایت حقوق دیگران و به طور کلی ایمان درونی و باطنی که یک گفتگوی فراتاریخی دینی است در انسان تقویت می‏شود.

در اصول دین باید تحقیق کرد و نه آن را عادتی از پدر و مادر پذیرفت. باید به معرفت و حقیقت و معنویت دست یابیم که غیر از این هیچ خبری ازتوحید و خداباوری نیست. اعتقاد به خدا زندگی را معنا می‏کند. تمام زندگی بدون اعتقاد به خدا پوچ و بی معنی است. ایمان به خدا یعنی اعتقاد قلبی و باور دلی که اگر انسان این حالت را نداشته باشد به آغاز نقطه پایانی می‏رسد.

ملعبه ای بنام سبک زندگی

سبک زندگی غربی و پرورش کودکانی بدون عاطفه مادری در دنیای غرب کشتارهای جمعی را رقم می زند و ملعبه ای برای جبران خلاء های دوران کودکی می شود.

دین مبین اسلام درتمامی حوزه ها ورود پیدا کرده است. از نحوه استحمام، ازدواج، غذاخوردن، روابط اجتماعی و به این ترتیب از زمان تشکیل نطفه تا هنگامه تبدیل او به یک انسان کامل به سبک زندگی پرداخته است. با تاسی از فرامین دین اسلام و آنچه در قرآن مبین به آن اشاره شده است می توان سبکی از یک زندگی اسلامی مطابق با آموزه های شریعت را پایه گذاری کرد.

بررسی ها نشان از این موضوع دارد خانواده هایی که با سبک اسلامی زندگی می کنند کمترین طلاق و بی بند و باری در آن ها وجود دارد. امروزه استرس، مصرف قرص های آرام بخش، افزایش طلاق ها و... در خانواده هایی با سبک زندگی اسلامی کمتر وجود دارد. القای سبک زندگی به شکل غرب حتی این روزها در مهدهای کودک نیز رسوخ کرده است و خانواده ها باید به این مهم توجه و نگاه ویژه داشته باشند. روی آوردن به حیوانات از روی کمبود محبت ها، ثبت اولین ازدواج با سگ در آمریکا و مواردی این چنین از جمله آثار زندگی به سبک غربی است.

نقش مادران در دوران بارداری و بعد از آن بسیار مهم است. تمام حرکات مادر در ایام بارداری بر روی کودک اثر دارد. بزرگترین مسئولیت زن از زمان بارداری آغاز می شود؛ منع مصرف غذای شبهه ناک، خوردن غذای حلال و...از مواردی است که در اسلام احادیث بیشماری برای آن آمده در حالی که در جامعه غربی اصلاً به آن اشاره نشده است. در جامعه غربی معتقد هستند شیر دادن به بچه صورت را خراب می کند و مسلم است بچه ای که از مادر محبت و عاطفه مادری بهره ای نبرده باشد بی ابا در افغانستان و ... کشتارهای دسته جمعی انسان ها را رقم می زند و این بازیچه ای برای جبران خلاء های دوران کودکی اش می شود.


منبع : جهادگر
طبقه بندی: سبك زندگی جهادی، 
برچسب ها: حجت الاسلام نقویان، سبک زندگی معنوی، ملعبه، سبک زندگی غربی، زندگی در پس معرفت و حقیقت و معنویت آرمیده،
ارسال توسط مهدی جنیدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با توجه به آغاز فعالیت ما و ضعف گروه های جهادی در فضای سایبری،فعالیت ما در كدام زمینه مفید تر است؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

قالب وبلاگ