تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی گروه جهادی عمّار - پدر جهاد سازندگی بهشتی شد

ابزار رایگان وبلاگ

حدیث موضوعی

لک لبیک حسین (ع)

تسلیت باد بر مهدی صاحب الزمان(عج)

 منم عمّار امام خمینی (ره)

ای علمدار کربلا

کربلا اینقدر زیبایی نداشت بی تو و بی ماجرای دست تو

 منم عمّار امام خامنه ای

كارهای مجاهد كارهای جهادی است

هر كاری بكنید دیگر در حیطه جهاد وارد شده‏اید.شما مجاهد هستید،كوشش كنید این جهاد سازندگی را در خودتان ایجاد كنید

 منم عمّار امام خمینی (ره)

كجایند عمّارها

خودِ حضور یك جوان مؤمن و متدین و متشرع در یك مجموعه ی روستائی، در بین جوانان، در بین مردم، مظهر مجسّم آیه ی قرآن است

 منم عمّار امام خامنه ای

«اذا جـــاء نصرالله والفتح»

تا پای جان برای آبادانی ایران تلاش خواهیم كرد

 منم عمّار منم عمّار

ولی امر(مدظله العالی)دستور دادند

خدمت به مردم را كه از بزرگترین عبادات است،سرلوحه كار خویش قرار دهید

Sonic امام خامنه ای

یا قتیل العبرات

ما با یاد تو در راه خدا قدم می نهیم یا حسین

 منم عمّار منم عمّار

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 7 تیر 1392

شهادت پدر جهاد سازندگی را به همه جهادگران انقلاب اسلامی ایران

تسلیت عرض میكنیم

شهید بهشتی فرمودند:

اگر 2 میلیارد تومان هم به جهاد (جهاد سازندگی) اختصاص دهیم و همه آن هم تلف شود جای دوری نمی‌رود

خاطره عباس آخوندی عضو هیئت موسس جهاد سازندگی  و مقداری تلفیق با اسناد انقلاب اسلامی

هنوز به خوبی روزی را که به محضر آیت الله شهید بهشتی رفیتم به یاد دارم.
گروهی دانشجو پس از انفلاب به خدمت ایشان رسیدند تا رهنمودهای برای سازندگی کشور بگیرند. تیم جهاد نزد آقای بهشتی رفته بود تا هدایت گری داشته باشد. ایشان در ابتدای کار مسیر جهاد سازندگی را مشخص می کردند.جهاد سازندگی پیش از آنکه رهبر انقلاب فرمان فعالیت های رسمی آن را صادر کند، فعالیت های خود را آغاز کرده بود. شهید بهشتی هم در کنار دانشجویان قرارگرفته بودند. « جهاد برای سازندگی» اولین نام گروه بود که پس از فرمان امام به « جهادسازندگی» بدل شد.

ادامه مطلب در ادامه مطلب

در اواخر 1358 ش پس از استعفای دولت موقت، جهاد سازندگی به عنوان نهادی انقلابی زیر نظر شورای انقلاب درآمد. مقارن آن شهید بهشتی وارد تشكیلات جهاد سازندگی شد و سرپرستی این نهاد انقلابی را برعهده گرفت (دولت‌های ایران، 451) و همراه نماینده‌ی رهبری، سه تن را برای عضویت در شورای مركزی انتخاب كردند. بدین ترتیب جهاد سازندگی در دوره‌ی نخست فعالیت، به صورت نظام شورایی اداره شد و هر یك از اعضای آن در رأس حوزه‌ای قرار داشتند كه شامل نمایندگی امام، روابط عمومی، امور استان‌ها و هماهنگی كمیته‌ها بود. در 1360 ش اعضای شورای مركزی به پنج تن افزایش یافت (همان، 191 ـ 192).

خاطرم هست که در آن زمان یادداشتی هم در روزنامه انقلاب اسلامی به چاپ رساند که جهاد را "غول بی شاخ و دم" توصیف کرد. در مقابل، اما شهید بهشتی نیز معتقد بود که انقلابی پیروز شده است و بخش عمده‌ای از فن‌سالاران از بدنه دولت خارج شده‌اند. باور شهید بهشتی این بود که این انقلاب به یک کارگاه عملی و عینی برای تربیت نیروی انسانی نیاز دارد. دقیقا یادم هست که در دومین سمینار سراسری جهادسازندگی که در خردادماه 1360 در مسجد الجواد تهران برگزار شد، مرحوم شهید بهشتی گفتند که به ما ایراد می‌گیرند که شما با تخصیص اعتبار به جهادسازندگی موجب اجرای ناصحیح طرح‌ها می‌شوید. اما من در برابر به آنها می‌گویم که اگر 2 میلیارد تومان هم به جهاد اختصاص دهیم و همه آن هم تلف شود جای دوری نمی‌رود. چون ما نیاز داریم که کادرهای انقلاب را در جایی تربیت کنیم. چه جایی بهتر از کارگاه‌های جهادسازندگی! هرچند طرح این موضوع در مقام اقامه برهان بود، ارزش این اعتبار معادل 300 میلیون دلار امروز بود. بنابراین اگر تربیت نیروی انسانی برای اجرای اهداف انقلاب، هدف اصلی تعیین شود وتوسعه روستاها به عنوان اهداف ثانویه جهاد مورد توجه قرار گیرد، آنگاه این نتیجه حاصل می‌شود که جهاد دستاوردهای بزرگی داشته است. درهرصورت بخش عمده‌ای از کادرهای انقلاب چه در دولت و چه در مجلس و حتی قوه قضائیه در دهه‌های اول ودوم انقلاب دارای سابقه‌ای درجهاد هستند.

فعالیت جهاد سازندگی در سال‌های نخست آن، به عمران، خدمت‌رسانی و آموزش‌های فنی منحصر بود؛ ولی بنا به ضرورت و مقتضیات جامعه، مسئولیت‌های جهاد، دائماً در حال تغییر و تحول بود و رسیدگی به اموری چون امور فرهنگی، بهداشت و اشتغال را نیز عهده‌دار شد. تشكیل «كمیته‌ی فرهنگی جهاد»، به موازات سایر فعالیت‌های سازندگی، تعلیم و تربیت روستاییان را مدنظر قرار داد. این كمیته در كنار كمیته‌های كشاورزی و عمران، از اركان اصلی جهاد محسوب می‌شود كه بیشتر فعالیت‌های آن سوادآموزی، آموزش مبانی عقیدتی، تشكیل كتابخانه‌های روستایی، تشكیل شوراهای اسلامی، برگزاری مراسم مذهبی، حل اختلافات روستاییان، تهیه و توزیع نشریه‌ی جهاد روستا، تهیه و توزیع انواع فیلم، نوار، پوستر و سایر نرم‌افزارهای آموزشی بود (میرزایی، 114).

منبع : مركز اسناد انقلاب اسلامی ، خبر آنلاین
طبقه بندی: عمومی و اطّلاع رسانی، 
برچسب ها: شهید بهشتی، پدر جهاد سازندگی، بسیج سازندگی، تربیت نیروی انسانی انقلابی، كارگاه جهاد سازندگی، عمّار، منم عمّار، گروه جهادی عمّار، بابل،
ارسال توسط مهدی جنیدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با توجه به آغاز فعالیت ما و ضعف گروه های جهادی در فضای سایبری،فعالیت ما در كدام زمینه مفید تر است؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

قالب وبلاگ